Vyberte stranu

KULTÚRA S TANEČNOM VOL. 2

Tanečno vám okrem Oravského festivalu tanca a pohybu prináša aj celoročné aktivity v oravskom regióne pre všetkých nadšencov kultúry, umenia a tanca!

LÍSTKY NA PREDAJ – NÁMESTOVO
LÍSTKY NA PREDAJ – LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ

Tešíme sa, že sa s vami môžeme opäť stretnúť pri príležitosti uvedenia tanečných predstavení. Sme nesmierne radi, že môžeme napĺňať predsavzatie Tanečna a prinášať kultúru do našich obľúbených regiónov po celý rok. Tento krát k vám prinášame tri sóla a jeden duet z dielní mladých tvorcov Miriam Budzákovej, Silvie Svitekovej, Matúša Szegha a Andreja Štepitu, ktorí tvoria organizačný tím Tanečna. Pass in, Be off, Perma a Na hlásku sú to, na čo sa môžete tešiť. Do skorého videnia a nezabúdajte, bude nám spolu Tanečno!
_
PASS IN
Dielo „Pass In“ vzniklo ako adaptácia site-specific projektu „Passing/Station“ do divadelnej formy. Vychádza z tvorivého výskumu, ktorý sa zameriaval na na vytvorenie tanečného duetu v priestoroch vestibulov vlakových staníc. V novovzniknutom diele sú sociálne fenomény performancie vo verejných priestoroch rozvinuté a transformované do javiskovej formy. Tanečná inscenácia skúma fenomén performancie a jej možný vplyv na vnímanie ľudí v rámci kontextu, obsahu a priestoru, v ktorom je uvedená.

TVORBA, PERFORMANCIA: Miriam Budzáková, Andrej Štepita
HUDOBNÁ KOMPOZÍCIA: Hannes Schöggl
PRODUKCIA: O.Z. Tanečno
_
BE OFF
Idem do davu, tam, do toho kotla, dopredu. Nehýbem sa sama, hýbu mnou ľudia, masy. Všetci sa hýbeme, spolu. Nejakým zvláštnym spôsobom sme prepojení… Presne tam, v tom kotli, pod pódiom.Be off je vnútorným monológom v dave, ktorý neexistuje. Be off je nekončiacou štúdiou, mimovoľnou analýzou, výpoveďou, ktorá sa zakaždým rodí nanovo. Je to úlet. Zachytiť, preniesť a znova navodiť pocit úľavy, radosti a blaha (nielen) z pohybu. Ako vlastného, tak aj spoločného. Ponoriť sa a nechať sa unášať. Prúdom. Najmä tým myšlienkovým.Sólo Be off (2018) pôvodne vzniklo ako semestrálna práca bez jasného formátu, ktorého náplňou bola snaha využiť hudobné koncerty, ako zásadný zdroj zážitku a jeho následnej transmisie.

TVORBA, PERFORMANCIA: Silvia Sviteková
_
PERMA
Je to miesto pokojné a voľné. Na tomto mieste zanikám. Je to miesto súznenia. Na tomto mieste spočívam. Je to miesto udržateľné a silné. Na tomto mieste som. Niekedy je to miesto prázdne a chabé. Na tomto mieste hľadám úctu k dosiaľ pominuteľnému. Sólo sa inšpiruje permanentným poľnohospodárstvom – poľnohospodárstvom schopným fungovať udržateľne na danom mieste donekonečna. Toto miesto sa stáva fungujúcim udržateľným „ekosystémom“ takým, ktorý vyžaduje pozornosť a podporu.

TVORBA, PERFORMANCIA: Miriam Budzáková
_
NA HLÁSKU
Hravé sólo, ktorého podstatou je využitie hlasu a zvuku tvoreného performerom priamo na javisku. Myšlienka prepojenia pohybu s týmto fenoménom tvorí nosnú časť východísk o ktoré sa predstavenie opiera. Nech je tanec počuť! Využitie detských hier a riekaniek je nevyčerpateľná studnica materiálu z ktorej sa performer inšpiruje.

TVORBA, PERFORMANCIA: Matúš Szeghö
_

Z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia.

Prečítaj si tiež
KULTÚRNO PASS

KULTÚRNO PASS

6. ročník festivalu Tanečno sa bude konať v dátumoch 17-21.08.2022 a opäť privíta unikátne...

2% pre tanečno

2% pre tanečno

2% pre TanečnoStiahnuť POTREBUJEME VÁSTanečno po piatich rokoch existencie vyrástlo aj vďaka vašej...