until the beginning of the festival

Day(s)

:

Hour(s)

:

Minute(s)

:

Second(s)

Buy Tickets for the shows

18 – 22. 08. 2021

Orava dance and
movement festival

Festival line-up

The place can be an inspiration. I believe that. If you change locations, you learn from the environment. And then you get inspired. You do things.

– Edivaldo Ernesto

I was already down for the idea of coming to Tanečno because I think it’s the right space to grow and the right space for meeting new people, meeting of dancers, exchange of information, sharing of knowledge. And I think this is so important for the community to grow. It will be like a tree. I think like they are planting seeds, and now the tree is growing and this tree is gonna become strong, high and full of fruits

– Khoudia Toure

I really love this festival because I think there is many many different things. You can co to a yoga class in the morning, contemporary, after there’s a Hip-hop Battle. I really feel a nice atmosphere, an open-minded atmosphere. Something that I really love. To just be here and be who you want to be, you know. Just freedom on this festival.

– Jade Fehlmann

Tanečno vnímam už dlhšie a som veľmi rada, že sa takéto akcie konajú u nás na Slovensku. Všimla som si ako si organizátori dávajú záležať na tom, aký je tu program a ako si dávajú záležať na tom, aby sme boli viac zaangažovaní. Pretože to je pointa necítiť sa v tom tak strašne sám v tom tanci. Pretože tanec je o komunite v prvom rade.

– Kristína Tukan

Festival Tanečno prináša deťom, mládeži určitú ochutnávku rôznych tanečných druhov.

– Vladislav Soltys

Festival Tanečno bol pre mňa obrovským prekvapením napriek tomu, že som sem išiel s tým, že je to vynikajúci festival. Videl som perfektný tím umelcov, ktorí tu spolupracovali.

– Spunkey

This is how we danced last years

They danced with us

Edivaldo Ernesto

Mozambik

Jade Fehlmann

 Francúzsko

Khoudia Toure

 Senegal

Milan Herich

 Slovensko

Vlado Michalko

 Slovensko

Akira Yoshida

Španielsko

Sebastian Mendez Marín

 Kostarika

Kamilla Lil’K

 Litva

Spunkey

Slovensko

Žigan Krajnčnan

 Slovinsko

Kieran Warner

 Spojené Kráľovstvo

Citlali Mendéz

 Mexiko

a mnoho ďalších…

Follow us on social media

  Facebook

  Instagram