TANEČNO KOLEKTÍV

Tvorcovský a performatívny kolektív

O NÁS

Občianske združenie Tanečno je združenie mladých ľudí pôsobiacich v oblasti umenia, kultúry a komunitného organizovania, ktoré sa venuje najmä aktivitám rozvíjajúcim tanečné umenie v oravskom regióne. Celoročné aktivity sa odvíjajú najmä od organizácie multižánrového festivalu tanca a pohybu – Tanečno, ktorý má za sebou sedem úspešných ročníkov. Na tomto festivale sa v rámci tanečných workshopov a predstavení od roku 2017 predstavili viaceré významné tanečné diela a osobnosti. Tanečný festival v oravskom regióne slávil veľký úspech medzi verejnosťou, ako aj študentmi a nadšencami tanečného umenia všetkých vekových kategórií. Medzi zámery občianskeho združenia patrí rozvoj, vytváranie a zachovanie kultúrnych hodnôt a podpora vzdelávania v oblasti kultúry a umenia, primárne v oblasti súčasného tanca. Tieto zámery združenie napĺňa aj vytváraním celoročných umeleckých a edukačných aktivít. Nakoľko sú medzi členmi združenia aj predstavitelia najmladšej generácie nezávislých tvorcov/tvorkýň a interpretov súčasného tanca, kolektív organizátorov sa zameriava aj na autorskú tvorbu, ktorá je úzko spätá s ostatnými aktivitami členov združenia. Združenie tak pôsobí aj ako tvorcovský a performatívny kolektív (YOLT – You Only Live Twice, The Urge Grows, Another Song in Silence, Antrophos Anthem, Gentle Man, Na hlásku, Be off…).

Členovia v rámci aktivít združenia zúručujú skúsenosti nadobudnuté počas umeleckých štúdií (SEAD Salzburg, MUK Wien, University of Stavanger, VŠMU, JAMU, KJJB…) a sú členmi viacerých umeleckých zoskupení (Farma v Jeskyni, MimoOs, Instituinstitut, Artemporis, dNO…), inštitúcií (JAMU, VŠMU, VŠVU) a spolupracujú s významnými tvorcami slovenskej i zahraničnej scény (Ronda, Šavel, Oran, Lachky, Dočolomanský, Burkievičová, Vlčeková, Viňarský, Herich, Matejka…)

NAŠA TVORBA

Manuel Ronda

YOLT – You Only Live Twice

Choreografia a Réžia / Manuel Ronda
Performancia / Miriam Budzáková, Silvia Sviteková, Matúš Szeghö, Andrej Štepita
Hudba / Eva Sajanová
Svetlá, Scéna, Kostýmy / Dorota Volfová
Ilustrácie / Manuel Ronda
Vizuál / Matúš Szeghö
Produkcia / Tanečno o.z.
Fotografie / Marek Jančúch

I. premiéra 20.12.2022, Štúdio činohry SND
II. premiéra 8.3.2023, Tabačka Košice

Toto predstavenie fyzického divadla je reflexiou jednosmerného štrukturálneho systému, podľa ktorého sa spoločnosť orientuje. Poukazuje na jej paradoxnú morálku, mocenské hry a stratu orientácie, keď sa táto štruktúra stratí.

Ingrediencie:
– 2 performerky a 2 performeri
– 35 štvorcov
– 1 Eva
– 1 Dorota
– Kompozícia
– Červená čiapočka
– Trošku salsy
– Hierarchia
– Naľavo a napravo
– Niečo špeciálne
– Zmysel života

Ocenenie v kategórii „Mimoriadny počin roka v tanečnom divadle“.

Ceren Oran & Moving Borders

THE URGE /
THE URGE GROWS

Koncept, choreografia: Ceren Oran
Choreografická spolupráca: Maayan Reiter, Rotem Weismann
Dramaturgická spolupráca: Karolína Hejnová
Hudba: Hüseyin Evirgen
Vznik projektu: Ceren Oran & Moving Borders, MOVE Ostrava a Tanečno

Synchrónne časti choreografie sú založené na improvizáciách, ktoré na sociálnych sieťach uverejnili Phil Hulford, Sofia Pouchtou, Clementine Herveux, Elisa Ruffato, Kamola Rashidova.

„The Urge Grows“ premiéra: 25. 6. 2022, Plzeň
„The Urge“ SK premiéra: 13.04. 2023, Bratislava

Medzinárodná outdoorová performancia The Urge Grows nadväzuje na pôvodný nemecký projekt nemeckej choreografky Ceren Oran „The Urge“. Ten vznikol v roku 2020 počas koronavírusového lock-downu na základe vnútornej túžby performerov zostať v pohybe, zostať v kontakte a neprestávať tvoriť.

„The Urge“ čerpá inšpiráciu z frustrujúceho zážitku dva roky trvajúcej pandémie a odlúčenia, ale spoločne s tanečníkmi ju transformuje v čosi vysoko vitálneho, v najlepšom slova zmysle nákazlivého, v zdieľaní radosti, energie, fascinácie pohybujúceho sa tela, v intenzívnej zdieľaní okamihu tu a teraz v priamom kontakte s divákom vo verejnom priestore. Kolektívna trauma a individuálna reakcia jednotlivca na spoločenskú krízu transformuje Oran do choreografických obrazov, ktoré kombinujú energiou nabité, synchrónne tanečné pasáže s osobitými improvizovanými sólmi jednotlivých tanečníkov. Pulzujúca elektronická hudba určuje dynamiku a meniaci sa rytmus choreografie, ktorej energia sa naliehavo a nekontrolovateľne šíri priamo k divákom. Hudobnú zložku dopĺňa živá improvizácia saxofonistu, ktorá zvyšuje napätie medzi tanečníkmi – masou a jednotlivcom – muzikantom.

„The Urge“ SK verzia
Tanec: 
Miriam Budzáková, Matúš Szeghö, Paulína Šmatláková, Andrej Štepita, Lukáš Záhorák
Live hudba: Róbert Kolář

„The Urge Grows“
Tanec: Jin Lee, Laura Manz, Lihun Choi, Lena Klink, Rotem Weissman, Lukas Malkowski, Klára Ešnerová, Helena Arenbergerová, Michal Heriban, Tomáš Pražák, Jana Ryšlavá, Miriam Budzáková, Matúš Szegho, Paulína Šmatláková, Andrej Štepita, Lukáš Záhorák
Live hudba: Róbert Kolář (SK), Marcela Kučová (CZ), Jeannot Salvatori (FR)

Sleduj nás na sociálnych sieťach

  Facebook

  Instagram