TANEČNO OPEN CALL 2024

Multižánrový festival tanca a pohybu Tanečno hľadá tanečné predstavenia!

Kde: Námestovo, Slovenská republika
Kedy: 14-18. August 2024
Termín prihlásenia: 10.3.2024
Online prihláška:
Vyplnený formulár na tomto linku: https://forms.gle/LPdUyvKFJq814Esf7

Multižánrový festival tanca a pohybu “TANEČNO” je podujatie, ktoré je oslavou tanca vo všetkých jeho podobách.  Podujatie so špeciálnym zameraním na inovatívne tanečné formy má za sebou 7 úspešných ročníkov, počas ktorých sa v rámci tanečných workshopov a predstavení od roku 2017 predstavili viaceré významné tanečné diela a osobnosti. Tanečný festival v oravskom regióne slávi veľký úspech medzi verejnosťou, ako aj nadšencami a profesionálmi v tanečnom umení všetkých vekových kategórií. 

Na pripravovaný ôsmy ročník festivalu otvárame výzvu pre tanečné predstavenia. Chceli by sme vedieť o vašich projektoch, dielach a produkciách bez ohľadu na ich rozsah, formu, či krajinu, kde vznikli.

Ambíciou ôsmeho ročníka festivalu je priniesť tanečné umenie bližšie k bežnému divákovi a sprístupniť súčasné formy, čo zahŕňa aj kontextualizáciu uvedených diel skrz komunikáciu s divákom. Projekt sa sústredí na multižánrovosť, ktorá ponúka divácky atraktívnejšie, ako aj náročnejšie a experimentálnejšie tanečné produkcie, prepája rôznorodé tanečné komunity a vytvára fúziu tanca s inými umeleckými formami. Medzi zámery patrí vytváranie platformy pre zdieľanie rôznych podôb tanečného umenia medzi amatérmi a profesionálnymi umelcami a umelkyňami. 

Čo hľadáme?

Otvorená výzva smeruje k zoskupeniam, umelkyniam a umelcom s dôrazom na rozmanitosť, preto prijímame projekty bez ohľadu na ich tému/koncept. V súlade s charakterom nášho festivalu sa však zaujímame najmä o inovatívne tanečné a pohybové predstavenia:
– prepájajúce rozdielne tanečné, či divadelné štýly
– predstavenia interaktívneho charakteru, podporujúce vzťah s divákom, či  bližšiu kontextualizáciu diela.
– prebiehajúce v divadelnom, ale aj verejnom priestore
– Intermediálne projekty pracujúce aj s inými umeleckými formami (hudba, výtvarné umenie, video…)
– Okrem celovečerných javiskových diel hľadáme aj kratšie formy, či alternatívne spôsoby uvedenia (inštalácie, happenningy, performatívne prednášky…) 

Koho hľadáme?

  • Menšie umelecké zoskupenia a projekty
  • Začínajúcich, ale i profesionálnych umelcov a umelkyne
  • Podporujeme komunitné, inkluzívne a menšinové projekty a kolektívy

Podmienky:

Vybraní uchádzači budú mať zaručené pokrytie nákladov na mobilitu (cesta, ubytovanie). Organizačný tím festivalu sa po kontaktovaní s vybranými umelcami a umelkyňami dohodne na umelcom navrhnutých platových podmienkach, cestovnom itinerári a ďalších užitočných informáciách pre príjemný pobyt a bezproblémové účinkovanie na festivale. Rovnako bude vopred komunikované aj technické zabezpečenie predstavenia so všetkými požiadavkami vystupujúcich a prípadné hľadanie festivalom dostupných možností uvedenia diel.

Prezentovanie a archivácia

Prihlásení umelci a prihlásené umelkyne súhlasia s poskytnutím stručného životopisu, opisu zoskupenia, opisu diela, celého záznamu predstavenia, propagačných materiálov a súhlasia s tým, že po ich vybratí môže byť tento propagačný materiál použitý a zverejnený na všetky propagačné účely festivalu Tanečno.

Umelci a umelkyne rovnako súhlasia, že počas ich vystúpenia na festivale bude zhotovovaná audiovizuálna a fotodokumentácia na nasledujúce propagačné a archívne účely festivalu Tanečno.

Ako sa prihlásiť?

Deadline prihlášok: 10.3.2024 23:59
Oznámenie výsledkov: maximálne do 30.4.2024
Umelci, umelkyne a zoskupenia, ktorí majú záujem o účasť na festivale vyplnia priložený prihlasovací formulár na následnovnom linku: https://forms.gle/LPdUyvKFJq814Esf7

Formulár obsahuje:
– názov, tvorivý tím, krátky opis, dĺžka predstavenia a veková hranica divákov
– životopis a opis umelcov/umelkýň/zoskupenia
– technický rider predstavenia
– očakávané miesto odchodu na festival a cieľovú destináciu z festivalu každého člena inscenačného tímu
– návrh požadovaného honoráru
– výber 5 propagačných fotografií a trailer predstavenia
– link na záznam celého predstavenia (Youtube, Vimeo…)

O festivale

Tanečno je festival, ktorý prostredníctvom inkluzívneho a inovatívneho konceptu vytvára jedinečné podujatie radiace sa medzi najvýznamnejšie festivaly v stredoeurópskom priestore. Počas siedmych ročníkov sa festival rozšíril zo snahy angažovať a edukovať lokálnu tanečnú komunitu na podujatie medzinárodného významu. Má ambíciu prepájať inovatívne tanečné formy, šíriť osvetu o tanečnom umení a byť hybnou silou rozvoja slovenského nezávislého tanečného umenia. Hlavným zámerom projektu je pokračovať v jeho rozvoji a popularizovať najmä súčasné a inovatívne tanečné formy ako alternatívu k dielam komerčného charakteru. Tento zámer sa má naplniť prostredníctvom uvedenia viacerých diel súčasného tanca, organizovania tanečno-pohybových workshopov, ako aj tvorby festivalových formátov prepájajúcich tanečné štýly, interagujúcich s verejnosťou, prebiehajúcich vo verejnom priestore, či prezentujúcich amatérske aj menšinové zoskupenia. Komplexný zážitok dotvára kontextualizujúci sprievodný program v podobe odborných a verejných diskusií, inštalácií, improvizovaných predstavení či otvorených lekcií.

Kontaktný e-mail: organizacno@tanecno.sk
Webstránka: https://www.tanecno.sk